top of page

Novinky ze světa - červenec 2024 🌊

Oblast LGBTQ+ práv 

Ústavní soud v Malawi zamítl ústavní stížnost proti dekriminalizaci stejnopohlavnímu sexuálnímu styku 🇲🇼 ❌ 🏳️‍🌈

Malawijský ústavní soud zamítl ústavní stížnost, která se týkala ustanovení v trestním zákoníku kriminalizující homosexuální styk. Tříčlenný senát zamítl žádost Jana Willena Akstera, nizozemského občana, a Jany Gonani, trans ženy a sexuální pracovnice, napadající ústavnost ustanovení trestního zákoníku, které kriminalizují kohokoliv, kdo má „pohlavní styk“ s jinou osobou „proti přirozenému řádu“, a pokusí se tak spáchat „nepřirozený čin“ nebo provádí „nemravné praktiky“. Tato ustanovení jsou nejasná a příliš široká, čímž umožňují diskriminaci proti LGBTQ+ osobám a mohou vést k trestům až 14 let odnětí svobody. Soud zamítl všechny předložené argumenty založené na rovnosti a lidské důstojnosti LGBTQ+ osob, a prohlásil, že je na parlamentu, aby přezkoumal a upravil zákony. Rozhodnutí soudu bohužel zvyšuje rizika svévolného zatýkání a stíhání, fyzického násilí a diskriminace proti LGBTQ+ lidem v Malawi, jak dlouhodobě dokumentuje Human Rights Watch. Dále navíc hrozí, že LGBTQ+ lidé budou vyloučeni z přístupu ke zdravotní péči, spravedlnosti a bezpečnosti. [1]


Nejvyšší soud Jižní Koreje potvrdil ve svém rozhodnutí práva stejnopohlavních párů 🇰🇷 ❤️ ⚖️

Dne 18. července vydal Nejvyšší soud Jižní Koreje průlomové rozhodnutí, které potvrzuje, že Národní zdravotní pojišťovna musí rozšířit dávky na partnery stejného pohlaví. Žalobce v tomto případě, So Sung-uk, byl zaregistrován svým partnerem jako tzv. závislý, aby získal výhody zaměstnaneckého zdravotního pojištění. Pojišťovna nejprve So jako závislého přijala, ale poté tento status zrušila, když bylo veřejně oznámeno, že uznala pár stejného pohlaví. V roce 2023 rozhodl Soulský vrchní soud ve prospěch páru, ale pojišťovna se proti tomuto rozhodnutí odvolala k Nejvyššímu soudu. Nejvyšší soud potvrdil rozhodnutí Vrchního soudu a uvedl, že vyloučení párů stejného pohlaví z dávkových výhod porušuje jejich právo na rovnost, soukromí a důstojnost. Ačkoli se případ týkal specificky zdravotních pojišťovacích výhod, toto rozhodnutí významně podporuje páry stejného pohlaví při usilování o přístup k dalším státním výhodám, které jsou v současné době poskytovány heterosexuálním párům. [2]


Romská menšina

Romské ženy již nebudou muset prokazovat oprávněnost svého nároku na odškodnění za protiprávní sterilizaci! ⚖️

Na základě rozhodnutí Nejvyššího správního soudu musí Ministerstvo zdravotnictví samo činit kroky k ověření, zda žadatelka o odškodnění byla v minulosti obětí protiprávní sterilizace. V zamítnuté kasační stížnosti NSS odmítl přístup ministerstva, které vyžadovalo, aby žadatelky prokázaly oprávněnost jejich nároku. [3]


Autoritativní režimy

Čínská vláda rozšířila kriminalizaci podpory Tchaj-wanu 🇨🇳 ⛓️ 🇹🇼

Nové soudcovské směrnice přijaté čínskou vládou upravují zločiny v oblasti podpory odtržení Tchaj-wanu od Číny provedené tchajwanskými „separatisty“, které jsou podle čínského práva trestné. Tyto směrnice umožňují soudcům uložit i trest smrti pro kohokoli, kdo prosazuje nezávislost Tchaj-wanu. 

Tyto soudcovské směrnice týkající se tchajwanských „separatistů“ jasně připomínají, že čínská vláda rutinně vyhrožuje Tchaj-wanu a jeho 23 milionům obyvatel a rozšiřuje své agresivní úsilí potlačit jejich základní práva a svobody. Směrnice kriminalizují jakékoli aktivity spojené s nezávislostí Tchaj-wanu, včetně „založení separatistické organizace ‘Tchajwanská nezávislost‘,“ a „prosazování vstupu Tchaj-wanu do mezinárodních organizací“. 

Tchaj-wan v reakci na nově přijaté směrnice varoval své občany cestující do Číny a to i vzhledem k nedávným případům svévolných zatčení, zadržení a výslechů. Tyto směrnice pravděpodobně ještě více ovlivní přibližně 150 000 tchajwanských občanů žijících v Číně. Nové soudní směrnice představují další snahu čínské vlády ovládat právo na svobodu projevu i mimo své hranice. [4]


Zbytková kategorie, aneb co by vám taky nemělo uniknout

Mezinárodní soudní dvůr shledal Izrael vinným za apartheid ! 🇮🇱

Mezinárodní soudní dvůr v Haagu vydal dne 19. července 2024 poradní stanovisko s významnými důsledky pro ochranu lidských práv v Palestině, která je již 57 let pod izraelskou okupací. Stanovisko vyplývá z žádosti Valného shromáždění OSN z prosince 2022, aby soud posoudil právní důsledky izraelských politik a praktik na okupovaném palestinském území.

Tirana Hassan, výkonná ředitelka Human Rights Watch, uvedla: „V historickém rozhodnutí Mezinárodní soudní dvůr zjistil několik závažných porušení mezinárodního práva ze strany Izraele vůči Palestincům na okupovaném palestinském území, včetně zodpovědnosti Izraele za apartheid. Soud přenesl odpovědnost na všechny státy a Organizaci spojených národů, aby ukončily tato porušení mezinárodního práva. Toto rozhodnutí by mělo být dalším varováním pro Spojené státy, aby ukončily svou politiku obhajoby izraelského útlaku Palestinců, a mělo by podnítit důkladné přehodnocení politik i v jiných zemích.[5]

 

[1] KOJOUÉ, Larissa. ‘Dark Day’ in Malawi for Rights of LGBT People. Online. Human Rights Watch. 2024. Dostupné z: https://www.hrw.org/news/2024/07/11/dark-day-malawi-rights-lgbt-people. [cit. 2024-08-04].

[2] THORESON, Ryan. South Korea’s Supreme Court Affirms Rights of Same-Sex Partners. Online. Human Rights Watch. 2024. Dostupné z: https://www.hrw.org/news/2024/07/23/south-koreas-supreme-court-affirms-rights-same-sex-partners. [cit. 2024-08-04].

[3] Postup odškodňování protiprávní sterilizace se změní. Nejvyšší správní soud odmítl stížnost ministerstva. Online. IRozhlas. 2024. Dostupné z: https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/postup-odskodnovani-protipravni-sterilizace-se-zmeni-nejvyssi-spravni-soud_2407081622_ano. [cit. 2024-08-04].

[4] CHEN, Jody. Chinese Government Expands Criminalization of Taiwanese Identity. Online. Human Rights Watch. 2024. Dostupné z: https://www.hrw.org/news/2024/07/04/chinese-government-expands-criminalization-taiwanese-identity. [cit. 2024-08-04].

[5] World Court Finds Israel Responsible for Apartheid. Online. Human Rights Watch. 2024. Dostupné z: https://www.hrw.org/news/2024/07/19/world-court-finds-israel-responsible-apartheid. [cit. 2024-08-04].

Comments


bottom of page