Oblast LGBTQ+ práv
Australský soud rozhodl v průlomovém případu týkající se genderové identity !! 🇦🇺 🫂 🏳️🌈
Transgender žena Roxanne Tickle vyhrála diskriminační žalobu proti aplikaci určené pouze pro ženy poté, co jí byl odepřen přístup na základě toho, že je považována za muže. Federální soud rozhodl, že ačkoli Tickle nebyla přímo diskriminována, stala se obětí nepřímé diskriminace, což znamená, že rozhodnutí aplikace ji znevýhodnilo kvůli její genderové identitě. Soud nařídil aplikaci zaplatit odškodné ve výši 10 000 australských dolarů plus náklady řízení.
Rozhodnutí je významným průlomem v otázkách genderové identity. Případ vyvolal diskuzi o tom, co znamená být ženou, a může mít dopad na právní interpretaci genderové identity v dalších zemích, které ratifikovaly Úmluvu o odstranění všech forem diskriminace žen (CEDAW). Pokud jde o výklad mezinárodních smluv, vnitrostátní soudy často sledují, jak rozhodovaly jiné soudy, a tak by tento případ mohl mít vliv na rozhodovací praxi v dalších státech. Australští právníci tak očekávají, že toto rozhodnutí ovlivní podobné případy na mezinárodní úrovni! [1]
Romská menšina
Následky rozhodnutí NSS ohledně odškodnění romských žen za nezákonné sterilizace ❤️🩹
Ministerstvo zdravotnictví vydalo statistiky o vyplácení odškodnění za nezákonné sterilizace romských žen, prováděných mezi lety 1966 až 2012. Z 1296 žádostí o odškodnění, podaných od roku 2022, vyhovělo ministerstvo 629 ženám. Dle zákona z roku 2021 náleží každé ženě odškodné ve výši 300 000 Kč, celkově tedy stát vyplatil za zmíněné období přes 188 milionů korun. Ještě stále se však nejedná o konečné číslo - 629 žádostí ministerstvo ještě nevyhodnotilo a o 30 z nich aktuálně rozhodují soudy.
Ty se navíc ve svých úvahách musí nově řídit rozhodnutím NSS z 4. 7. 2024, jenž stanovil, že ministerstvo samo je povinno aktivně zkoumat, zda byly podmínky pro přiznání odškodnění naplněny, a nemůže dokazování nechat čistě na žadatelkách. Takový postup by totiž byl v rozporu se smyslem a účelem zákona o odškodnění, který má zajistit efektivní nápravu lékařské praxe, o níž byly často veškeré důkazy (zejm. zdravotnická dokumentace) skartovány. Dokázat protiprávnost sterilizace by tedy v takových případech bylo pro dotyčné ženy nemožné, a proto stačí, pokud uvedou tzv. „hájitelné tvrzení” o tom, jak s nimi bylo nakládáno. Ministerstvo pak musí, v souladu s účelem zákona, dokázat, že sterilizační zákrok byl proveden v souladu s právem. Již by tedy nemělo být možné, aby ministerstvo žádosti zamítalo jen proto, že žadatelky nemohly svůj nárok nijak prokázat. [2] [3]
Zbytková kategorie, aneb co by vám taky nemělo uniknout
Irácký parlament hrozí legalizací dětských sňatků 🇮🇶❗️
Irácký parlament připravuje novelu zákona o osobním statusu, která by umožnila, aby o manželství a dědictví rozhodovaly náboženské autority namísto státního práva, čímž by ohrozila základní práva žen a dětí. Tento návrh zákona, který prošel prvním čtením 4. srpna 2024, by legalizoval sňatky dívek již od devíti let, čímž by vážně ohrozil práva žen a dívek garantovaná mezinárodním právem. Legalizace dětských sňatků by zvýšila riziko sexuálního a fyzického násilí a zamezila dívkám přístup ke vzdělání a zaměstnání.
Lidskoprávní aktivisté a různé irácké organizace ostře kritizují tento návrh, který by podle nich znamenal významný krok zpět v boji za práva žen a dívek v Iráku. Návrh zákona by nejen legalizoval, ale i prohloubil problém dětských sňatků v zemi, což by mělo závažné důsledky pro budoucnost mnoha dívek. Tato novela by také legitimizovala neregistrované sňatky, které jsou v současnosti nezákonné, a odstranila by trestní postihy pro muže, kteří do těchto sňatků vstupují. Poslankyně z různých politických stran se spojily, aby se postavily proti této novele, která by podkopala právo na právní rovnost pro všechny Iráčany. [4]
Tři roky vlády Tálibánu: Drastická omezení práv žen v Afghánistánu 🇦🇫 💔
Tálibán, který ovládl Afghánistán v roce 2021, sliboval mírnější vládu než v 90. letech, avšak současná realita pro ženy v zemi je velmi odlišná. Podle nových pravidel musejí ženy zůstat zcela zahalené, kdykoli opustí své domovy, a na veřejnosti je zakázáno slyšet jejich hlas. Ženský hlas je vnímán jako intimní záležitost, a proto ženy nesmějí zpívat, recitovat ani číst na veřejnosti. Tato omezení kritizovala i Roza Otunbajevová, vedoucí mise OSN pro Afghánistán, která uvedla, že nová pravidla dále posilují již tak nepřijatelná omezení práv žen a dívek.
Kromě toho Tálibán zavedl přísná pravidla týkající se ženského oblečení, které nesmí být tenké, těsné ani krátké. Ženy nesmí pohledem kontaktovat muže, kteří nejsou členy jejich rodiny, a naopak. Tato nařízení, která jsou součástí pravidel řídících morálku, budou vynucována ministerstvem pro podporu ctnosti a prevenci neřesti. Omezení se týkají i mužů, například v oblasti holení vousů, poslechu hudby či účasti na modlitbách. Navzdory slibům umírněnosti se Tálibán vrací ke svým původním striktním opatřením, která výrazně omezují práva žen a dívek v Afghánistánu. [5]
[1] BETTIZA, Sofia. Australian court rules in landmark case that asked 'what is a woman?'. Online. BBC. 2024. Dostupné z: https://www.bbc.com/news/articles/c07ev1v7r4po. [cit. 2024-09-01].
[2] MZd vyplatilo na odškodněních za nezákonné sterilizace přes 188 mil. Kč. Online. DeníkN. 2024. Dostupné z: https://denikn.cz/minuta/1494128/. [cit. 2024-09-01].
[3] Ministerstvo zdravotnictví přiznalo odškodnění za protiprávní sterilizace 629 ženám, další stovky čekají na rozhodnutí. Žádat se může do konce roku 2024. Online. Romea.cz. 2024. Dostupné z: https://romea.cz/cz/domaci/ministerstvo-zdravotnictvi-priznalo-odskodneni-za-protipravni-sterilizace-629-zenam-dalsi-stovky-cekaji-na-rozhodnuti-zadat-se-muze-do-konce-roku-2024. [cit. 2024-09-01].
[4] Iraq: Parliament Poised to Legalize Child Marriage. Online. Human Rights Watch. 2024. Dostupné z: https://www.hrw.org/news/2024/08/16/iraq-parliament-poised-legalize-child-marriage. [cit. 2024-09-01].
[5] Tálibán zakázal, aby na veřejnosti zněl ženský hlas. Online. Seznam Zprávy. 2024. Dostupné z: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-taliban-zakazal-aby-na-verejnosti-znel-zensky-hlas-258380. [cit. 2024-09-01].
Comments